חדשות


Prev Next

בביקורי האחרון בניו יורק הענקתי ל SAM KOHL תמונת קולאז'...

קרא עוד >>

המסרק והכלב.... שיעור עבודה נכונה עם מסרק       

קרא עוד >>

אז למה אפשר לצפות משיעור עשירי בארבע על ארבע? לחצו על...

קרא עוד >>

צרו קשר


אנא הזן שם מלא

אנא הזן מס טלפון מלא

אנא הזן כתובת מייל חוקית
מעוניין בניוזלטר

facebook

אן דן דינו...

התאמת שמפו לכלב במהלך טיפול, זוהי החלטה המורכבת מפרמטרים רבים. ולתוצאות הבחירה יהיו השפעות  ממשיות על מצב העור והפרווה של הכלב.

shampooed bכיצד בוחרים שמפו יומיומי לכלב?

לי אישית, אחד הדברים החשובים ביותר בבחירת שמפו מתאים לכלב הוא תחושת הניקיון של הכלב לאחר
הרחצה.

כמו כן, רמה סבירה של קצף זה נחמד, אם כי הקצף אינו תורם לניקיון אלא להנאה שבסיבון הכלב.

לגבי הריח - ברוב המקרים בסוף הטיפול לא יהיה קשר ישיר בין ריח השמפו לריח הנותר על  הכלב לאורך זמן.  

העדפתי האישית היא לבחור בשמפו מדולל ולאו דווקא מבחינת חיסכון אלא מפאת נוחות העבודה. קלות ומהירות שטיפת השמפו מהוות גורם נוסף וחשוב בקבלת ההחלטה לגבי שמפו מתאים. יש חשיבות רבה לשטיפת הסבון מהכלב וחובה להקפיד על שטיפה מלאה ולהסרת כל השמפו בתום הרחצה מפרוות הכלב.

חשוב לבחור בשמפו איכותי מחברה אמינה שמייצרת שמפו לכלבים וזוהי התמחותה. אינני ממליץ בשום אופן להשתמש בשמפו תינוקות, או סבון כלים או כל שמפו אחר של בני אדם לשימוש על כלבים וההסבר לכך חשוב ומובא בפניכם.


לכלבים ולבני האדם יש מעטפת חומצית עדינה המכסה את העור ומגינה על נקבוביות העור מפני וירוסים ומזהמים. שכבה זו היא הקרנית והיא אחראית על שמירת לחות העור על ידי ספיגת לחות מהאוויר ומניעת אידוי יתר מהעור. בזמן רחצה אנו שוטפים את שכבת מעטפת השומן החומצי. לכן מוסיפים לסבונים גורמי לחות. אם הקרנית נותרת ללא הגנה, היא חשופה ועלולה לפתח יובש, קשקשים, גירוי, פריחה וקילופים. מאזן החומציות היחסית של העור הוא ה PH נע בטווח של 0-14. אצל בני אדם הוא 5.2-6.2, ומוצרים לבני אדם מיועדים לשמור על רמות PH אלו.


washed dog1לעומת זה, אצל כלבים רמות ה PH הן בטווח של 5.5-5.7 עם נטייה לריכוז בסיסי יותר. לכן, אם נשתמש בשמפו המיועד לבני אדם נשבש את מאזן ה -PH של הכלב. הפרת האיזון הזה תיצור סביבה שבה חיידקים וטפילים יכולים לתקוף. הכלב יפיץ ריח רע כתוצאה מהתפשטות החיידקים, ובעלי חיות המחמד ירחצו שוב ושוב בשמפו שאינו מתאים, והמצב רק יחמיר. השמפו גורם לתחושת יובש, הגורמת לכלב להתגרד בהגזמה ולשרוט את עצמו, ואז פלישת החיידקים מהירה, ונוצר מעגל קסמים מטריד.

שמפו איכותי לכלבים יהיה מאוזן מבחינת ה PH לכלב ומעבר לכך יכלול חומרים נלווים המפנקים את העור ומוסיפים ברק וערך מוסף לפרווה.


מאז שנות ה 60 בהן החלה המודעות לטיפול וניקיון הכלב כבן משפחה ועד היום, התעשייה עשתה כברת דרך מדהימה. בעבר היה מומלץ לרחוץ כלב לא יותר מאשר פעם ב...... ועם התפתחות המוצרים, המודעות והטכנולוגיה בה משתמשים היום ניתן לרחוץ כלב אחת לשבועיים ואפילו אחת לשבוע ללא גרימת נזק לכלב, כל עוד מקפידים על שימוש בתכשירים איכותיים ומאוזנים המותאמים לכלבים.

שמפו קוטל פרעושים
כאשר הכלב מפורעש, הייתי ממליץ להשתמש בשמפו איכותי שהמרכיבים הקטלניים שבו הם טבעיים. מבחינת נוחות עבודה, גם כאן, אני מעדיף את סוגי השמפו שאותם צריך לדלל. (הדילול מתבצע רק לשמפו הנועד לכך ועל פי הוראות היצרן).

חשוב לזכור, שמפו נגד פרעושים קוטל את הפרעושים הקיימים כרגע על הכלב, אך אינו מגן על הכלב לאחר מכן. בד"כ אני נוהג לתת, לאחר רחצה כזו, אחריות של 20 שניות בלבד נגד פרעושים.

בחירת שמפו לכלב עם עור מגורה
תחום נוסף של החלטה לגבי בחירת שמפו מתאים הוא כאשר מבחינים אצל הכלב בבעיות וברגישויות בעור. אולם אנו בהחלט יכולים לעזור לתחושה טובה של הכלב אם ניתן טיפול נכון ומתאים.

small washed dogרחצה בשמפו היפו אלרגני יכולה להקל באופן משמעותי על הכלב במגוון סיטואציות שונות. לדוגמא: מניסיוני הבחנתי לעיתים שכלבים אחרי מקלחת החלו להתגרד באופן לא סביר, ללא כל סיבה נראית לעין. לאחר טיפול בשמפו היפו אלרגני , ללא סבון נראתה הקלה משמעותית לכלב. . המלצתי – אצל כלבים שרוחצים אותם בתדירות גבוהה, כלומר אחת לשבועיים שלושה , מן הראוי להשתמש אך ורק בשמפו היפו אלרגני, הקיים עם ריחות נעימים ובדילולים גבוהים .

שמפו מרגיע - יש כלבים הלוקים בתופעה אלרגית לעקיצות פרעושים. העור מגורה, רגיש ועקוץ אפילו אם יש עליו רק פרעוש אחד בודד. ישנם סוגי שמפו בעלי מרכיבים המיועדים להפחית ולהוריד את רמת הגירוי בעור. הם מכילים חומרים המרגיעים ומאלחשים את העור, וכמו כן מייבשים את פצעי העקיצות ונותנים מזור הולם לבעיה.

במקרים אחרים בהם אנו מבחינים בקשקשת יש לרחוץ את הכלב בשמפו רפואי המכיל חומרים המיועדים לטיפול בבעיות קשקשת ויובש. במידה ונתמיד ונקפיד על רחצה בשמפו רפואי, אמנם את המחלה בעור לא נפתור, זהו תפקיד הווטרינר, אך על ידי טיפול הולם ונכון מצב הקשקשת יהיה בשליטה ולכלב יהיה נוח ונעים יותר. אין להפסיק או להחליף שמפו רפואי בשמפו שאיננו רפואי. יש פעמים בהם לאחר טיפול בשמפו רפואי ניתן לעבור לשימוש בשמפו היפו אלרגני אך חייבים לוודא שמצב הכלב לא מתדרדר.

שמפו לפרווה שמנונית
יש מצבים בהם לכלב יש פרווה שמנונית מאוד ויוצאת דופן. גם אחרי שרוחצים כלב כזה, הפרווה עדיין תישאר שמנונית. שמנוניות יתר של הפרווה היא בעיה פיזיולוגית העלולה להיגרם מתזונה לקויה, או מבעיות בבלוטת התריס. רצוי לפנות לווטרינר לבדיקה ואיתור מקור הבעיה. ישנם סוגי שמפו המיועדים לטיפול במצבים אלו, וביכולתם להפחית את שמנוניות הפרווה מבלי לפגוע בעור הכלב.

שמפו לזירוז ייבוש
במקרים של כלבים שפרוותם קשה לייבוש, כגון קוקר ספניאל, או הסקי, ניתן להשתמש בסוגי שמפו המותירים על הפרווה שכבה עדינה של סיליקון, המקצרת את זמן הייבוש באופן משמעותי.

washed dogכלב שנרחץ בתדירות סבירה של אחת לחודש ויותר, ניתן לעורר את חיות פרוותו בעזרת שמפו המחדד ומעצים את צבע הפרווה.
לכל מי שמעדיף שימוש רב במספרים, יש סוגי שמפו המכינים את פרוות הכלב לעבודת מספריים, ומותירים את הפרווה פריכה ונוחה לעבודת מסוג זה.

ניתן לסכם ולומר כי קיים מגוון רחב של סוגי שמפו ייעודיים למטרות שונות. חשוב לעשות את ההתאמה הנכונה בין הסיטואציה בה אנו נתקלים לבין השמפו ההולם. אני תמיד אעדיף חומר שיהיה ידידותי לסביבה וגם לי. כאשר משתמשים בשמפו נכון ואיכותי, ניתן לרחוץ כלב בתדירות גבוהה מבלי לפגוע בעור הכלב ולשדרג את מראה פרוותו. והתוצאות נראות לעין ונשמרות לזמן רב יותר.